Don Ed Hardy se k módě dostal díky tetování

S více než čtyřicetiletou praxí tetování a legendárním postavením v tatérské komunitě je dnes světoběžník Don Ed Hardy díky hloubce a důvtipu považován za kmotra moderního tetování.

Ed Hardy ve své ikonografii čerpá ze svých životních zkušeností spojených s Američany, Japonci, Cholos (španělský slengově výraz pro míšenců původních američanů a hispánců), tetováním, surfingem a hot-rodem. Toto široké spektrum zálib a zkušeností spojených s neustálým učením se různých dějin a technik umění, dává jeho práci unikátní rozsah a hloubku. Rozený Kaliforňan se stal světoznámým díky své brilantní technice a fascinujícím obrazem.

Tetování a začátky

Dnes již 69-letý Don Ed Hardy je malíř, grafik a tatér zároveň. Narodil se v roce 1945 v Jižní Kalifornii. Tetováním byl fascinován již od malička a dokonalost svého mistrovství vytříbil pomocí malování a kreslení. Po ukončení studia grafiky na Uměleckém institutu v San Francisku, v roce 1967, si udělal tatérský kurz. Díky půjčce od švagra Jamese Manna si otevřel první studio ve Vancouveru. To zhruba po roce zkrachovalo, proto se odstěhoval do San Diega, kde se pod vedením mistra Doc Webba přiučil tajům umění.

V roce 1969 se spojil se Sailor Jerry, který byl přítelem známého japonského umělce Kazuo Oguriho. Jelikož se Hardy tetování věnoval profesionálně, a chtěl své umění obohatit io znalosti japonského tradičního tetování, přijal v roce 1973 Oguriho pozvání.

Až do roku 1980 žil v Japonsku, kde se zdokonaloval v tomto umění a jako první člověk neázijského původu získal i celosvětový úspěch. Po návratu z Japonska otevřel několik studií. Jeho třetí salón pod názvem Realistic byl prvním, který přijímal klienty už jen na speciální objednávky. Od roku 1974 se věnoval unikátním zakázkám svého studia v San Francisku. V osmdesátých letech Hardy věnoval tetování stále méně času a zdokonaloval se v jiných odvětvích umění: kresbě, malbě a designu.

Popularizace tetování

V roce 1982 spolu se svou ženou Franceskou Passalacqua založil Hardy Marks Publications a začal psát, editovat a publikovat přibližně dvacet titulů alternativního umění. Výraznou měrou přispěl k popularizaci tetování literárních společností, když se mu v roce 1982 podařilo vydat první číslo magazínu Tattoo Time s podtitulem „The New Tribalism“, ve kterém zdokumentoval několik archaických tetování (Havaj, Nový Zéland, Samoa, Jižní Amerika). Sám Hardy se k tribalistickému hnutí, které pomohl založit, stavěl spíše skepticky a v jeho rétorice viděl kýč.

Od San Francisca po Honolulu

V roce 1986 přestěhoval své působiště do Honolulu, kde Hardy pokračoval v kreslení, malování a designu. Udržoval si své tetovací studio v San Francisku a přijímal jen limitované množství objednávek. Těžištěm jeho tvorby bylo vyrábění a vystavování prací v tradičním prostředí.

Ve snaze představit své vlastní práce uspořádal Hardy několik výstav ve více galeriích a neziskových místech a také několik seminářů v muzeích a univerzitách. Jeho práce byly zveřejněny ve více periodikách, knihách a mezinárodních filmech. Byl kurátorem výstavy „Pierced Hearts and True Love“, která byla představena v The Drawing Center v New Yorku v září 1995 a putovala po více známých muzeích od San Francisca až po Honolulu.

Čestný doktorát a Christian Audigier

V roce 2000 byl primátorem města Oakland Jerrym Brownem jmenován členem městské kulturní komise a Uměleckým institutem v San Francisku vyznamenán čestným doktorátem. V témže roce dokončil i svůj přes 150 metrů dlouhý pergamen, který obsahoval malby dvou tisíců draků, na počest konce tisíciletí a roku Draka. Svitek byl vystaven ve více renomovaných galeriích ve Spojených Státech, ale i Ekvádoru.
 
V roce 2004 hlavní návrhář Von Dutch Christian Audigier získal licenci na Hardyho práce, které dnes můžeme vidět na pulovrech, tričkách, čepicích, botách a jiném oblečení. V současnosti je známých až šest provozů, které distribuují výhradně jeho produkty. Tyto se nacházejí v Dubai, Los Angeles, Tucsonu, Sidney, New Yorku a Singapuru. Samotný Hardy spolu se ženou tráví svůj čas mezi Honolulu a San Franciscem.

Zdroj obrázku: By karindalziel – http://www.flickr.com/photos/nirak/3155086338/sizes/o/in/photostream/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17449506

Uložit odkaz do záložek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *